Pozrite si prírodnú rezerváciu Žitavský luh s viac ako 100 druhmi poľných a močiarnych vtákov a zrelaxujte v termálnom kúpalisku s vodou ako v Mŕtvom mori.

PODROBNOSTI TRASY

Obtiažnosť: stredná

Dĺžka trasy: 45 km

Výškový rozdieľ: 110 m

Terén: asfaltová cesta

Typ bicykla: trekkingový bicykel

DOPORUČENÁ TRASA

Topoľčianky (0,0) – Zlaté Moravce (5,0) – Tesárske Mlyňany (11,0) – Slepčany-rybník (14,5) – Slepčany-kostol (16,0) – Nová Ves nad Žitavou-rybník (18,5 km) – Vráble (24,5 km) – Žitavce (31,5 km) – Veľká Maňa (35,5 km) – Trávnica (41 km) – Podhájska (45)

ZAUJÍMAVOSTI

Zlaté Moravce – Barokový kostol sv. Michala Archanjela z 18. stor., Mestské múzeum, Kaštieľ rodiny Migazzi, Pietny park s mauzóleom rodiny Migazzi, Platan javorolistý – viac ako 150 ročný strom s obvodom kmeňa 4,3 m (pri budove hlavnej pošty).

Tesárske Mlyňany – pútnické miesto, barokový kostol z 18. storočia.

Slepčany – rodisko arcibiskupa a hlavy Katolíckej cirkvi v Uhorsku Juraja Slepčianskeho-Pohronca, ktorý sa roku 1863 veľkou mierou pričinil o porážku Turkov v bitke pri Viedni.

Vráble – klasicistický Kostol Preblahoslavenej Panny Márie z konca 19. storočia.

Žitavský luh – prírodná rezervácia Žitavský luh s útočiskom viac ako 100 druhov vzácnych vtákov. Zachovalé lúky a mokrade v údolí rieky Žitavy sa dajú pozorovať z rozhľadne medzi obcami Žitavce a Maňa.

Podhájska – kúpeľný areál – silne mineralizovaný geotermálny prameň dosahuje na zemskom povrchu teplotu až 80 °C. Voda je z hľadiska chemického zloženia veľmi podobná vode z Mŕtveho mora.

Termálna voda v Podhájskej napomáha pri liečení chorôb pohybového aparátu, dýchacích ciest, štítnej žľazy, žalúdočných chorôb (hlavne pri poruchách pankreasu, sleziny), kožných chorôb a astmy.

Koncentrácia prvku lítia vo vode pomáha pri liečbe dny, zmes jodidov stimuluje štítnu žľazu, fosforidy a vápnik priaznivo ovplyvňujú hojenie zlomenín a zmierňujú bolestivé stavy. Bohatá koncentrácia síranov, oxidu kremičitého a kyseliny boritej je veľkým pomocníkom pri liečbe ekzémov a iných kožných ochorení. Silný regeneračný účinok vody pocítia ľudia trpiaci reumou, cievnymi a kĺbovými chorobami a pretrvávajúcimi bolesťami chrbta. Voda stabilizuje stav ľudí trpiacich osteoporózou, artrózou a artritídou.

PODMIENKY PRENÁJMU BICYKLOV V TOPOOĽČIANKACH A OKOLÍ

Trekkingový bicykel na 1 deň: 9 EUR/kus
Prevoz batožiny z Topoľčianok do Podhájskej a vyzdvihnutie bicyklov v Podhájskej: 20 EUR
Záloha: 50 EUR za bicykel (vráti sa po odovzdaní bicykla).

V cene prenájmu

Požičanie bicykla na 1 deň.
Doprava bicyklov do Topoľčianok – na parkovisko pri zámku.
Výbava: náradie na drobnú údržbu, náhradná duša, pumpa, zámok.

Miesto prenájmu

Topoľčianky

DOPLNKOVÉ SLUŽBY

Prenájom cyklistických prilieb: 2 EUR/kus (na požiadanie).
Prenájom brašní umiestnených na nosiči: 5 EUR/kus (na požiadanie).
Prenájom reflexných viest: 1 EUR/kus (na požiadanie).
K dispozícii je aj väčší počet bicyklov pre skupinové aktivity (na požiadanie).

Kontakt: +421 902 210 108, info@amazing-slovakia.sk