Na bicykli dosť náročná cyklotrasa na tajomnú zrúcaninu Čierny hrad v pohorí Tríbeč začína v obci Zlatno. Prvé dva kilometre vedú lesom po asfaltovej ceste, avšak ďalej vás upozorní turistická značka odbočiť doprava. Budete pokračovať hlbšie a hlbšie do lesa, po štrkovo-prašnej ceste s miernym, ku koncu strmím stúpaním vyššie a vyššie. Na vrchole stúpania vás ďalšia značka upozorní odbočiť vľavo. Odtiaľ sa po 200 metroch chôdze konečne ocitnete na vytúženom skalnatom brale, kde sa v minulosti vo svojej plnej kráse vypínal Čierny hrad.

Na hradnom kopci si môžete oddýchnuť, urobiť piknik, alebo si opekať na pripravenom ohnisku.
Cesta späť je už rýchla a zostup na bicykli bude trvať asi 30 minút. Treba však byť opatrný a pri zjazde jazdiť predovšetkým hlavou a nešetriť brzdy.

Vzhľadom na toto legendami opradené miesto, ale aj na fakt, že sa v týchto horách záhadne stratilo niekoľko ľudí, vám odporúčam držať sa turistických trás. Môžu sa tu totiž vyskytovať prepadliská a jaskyne. Hoci z Čierneho hradu už zostala len kopa kamenia, predsa len, človek možno aj pod vplyvom legiend, ako keby nadobúdal pocit, že sa v týchto horách skrýva niečo záhadné. Možno je to spôsobené aj tým hlbokým tichom, ktoré v lese panuje. Istí dobrodružní bádatelia považujú pohorie Tríbeč za miesto kde mohli nacisti ukryť poklad ukoristený počas 2. svetovej vojny (okrem tohto miesta do úvahy pripadá ešte lokalita v Čechách a tiež v Poľsku). Na hrade v súčasnosti prebieha postupná konzervácia.

PODROBNOSTI TRASY

Obtiažnosť: ťažká

Dĺžka trasy: 7 km

Výškový rozdieľ: 256 m

Terén: asfaltová cesta, kamenistá lesná cesta

Typ bicykla: horský bicykel

DOPORUČENÁ TRASA

Zlatno (0,0) – Turistická značka s odbočením vpravo (2,0) – Turistická značka na vrchole stúpania s odbočením vľavo (6,8) – Čierny hrad (7,0)

ZAUJÍMAVOSTI

Čierny hrad (zrúcanina) – vybudovaný v 13. storočí ako súčasť opevnenia krajiny po tatárskom vpáde. Úlohou Čierneho hradu bolo chrániť ryžoviská zlata v miestnych potokoch. Nálezy keramiky z obdobia mladšej doby kamennej a raného stredoveku naznačujú, že tu existovalo staršie osídlenie. Hrad, ako bývalé šľachtické sídlo, stratil svoju dôležitosť v 16. storočí, až postupne zanikol.

Zlatno – obec preslávená výrobou skla. V miestnej sklárni vynašli techniku irisovaného dúhovaného skla, ktoré si v roku 1873 získalo neobyčajný obdiv na svetovej výstave vo Viedni. Mnoho irisovaného skla sa s úspechom exportovalo do Ameriky a Anglicka.

PODMIENKY PRENÁJMU BICYKLOV

2 Horské bicykle na 1 deň aj s dopravou do Zlatna: 26 EUR
3 Horské bicykle na 1 deň aj s dopravou do Zlatna: 35 EUR
4 Horské bicykle na 1 deň aj s dopravou do Zlatna: 44 EUR

Záloha: 50 EUR za bicykel (vráti sa po odovzdaní bicykla).

V cene prenájmu

Požičanie bicyklov na 1 deň.
Doprava bicyklov do Zlatna.
Výbava: náradie na drobnú údržbu, náhradná duša, pumpa, zámok.

Miesto prenájmu

Zlatno – parkovisko pri lese na konci dediny (doručenie a vrátenie bicyklov).

DOPLNKOVÉ SLUŽBY

Prenájom cyklistických prilieb: 2 EUR/kus (na požiadanie).
Prenájom reflexných viest: 1 EUR/kus (na požiadanie).
K dispozícii je aj väčší počet bicyklov pre skupinové aktivity (na požiadanie).

Objednanie bicyklov: +421 902 210 108, info@amazing-slovakia.sk