Stredne náročná avšak veľmi rozmanitá trasa, ktorá začína v parku pri Topoľčianskom zámku. Po celý čas cesty na hrad Hrušov sa budete držať zelenej turistickej značky. Cyklotrasa vedie po asfaltovej ceste popri viniciam, stromoradí jabloní, žrebčínu s voľne pasúcimi sa koňmi až k lesnej zvernici. Vo zvernici nezabudnite odbočiť do ľava. Na to vás upozorní zelená turistická značka a tabuľka so šípkou a nápisom “Hrušov”. Nasleduje posledný úsek – po kamenistej ceste do kopca. Ten posledný úsek dĺžky asi 2 km sa dá považovať za najťažší, pretože na mnohých miestach budete skôr bicykel tlačiť, ale pri troche námahy to zvládnu aj menšie deti. Odmenou za vynaložené úsilie vám bude panoramatický výhľad zo stredovekej pevnosti Hrušov a pocit spokojnosti, že ste to zvládli.

Cesta od Topoľčianskeho zámku k hradu Hrušov trvá asi 2 hodiny. Naspäť to po tej istej trase trvá asi hodinu. Do Topoľčianok sa môžete vrátiť aj tak, že sa z Hrušova spustíte k hlavnej ceste smerujúcej zo Skýcova do Topoľčianok (čo je však menej bezpečné pre deti).

PODROBNOSTI TRASY

Obtiažnosť: stredná

Dĺžka trasy: 9 km

Výškový rozdieľ: 256 m

Terén: asfaltová cesta, kamenistá lesná cesta

Typ bicykla: trekkingový bicykel

DOPORUČENÁ TRASA

Topoľčianky (0,0) – Žrebčín Hostianske (6,0) – Lesná zvernica (6,5) – Hrad Hrušov (9)

ZAUJÍMAVOSTI

Žrebčín Hostianske – chov lipicanov. Lipicany sa s obľubou využívajú na drezúrne jazdenie tzv. Španielskej jazdeckej školy, ktorej predstavenia sa konajú aj v Topoľčiankach.

Lesná zvernica – založil Jozef August von Habsburg na konci 19. storočia. Zvernica je bohatá na jeleniu, srnčiu a muflóniu zver. V časoch rakúsko-uhorskej monarchie bola lesná zvernica v Topoľčiankach považovaná za najlepší lovecký revír na území Uhorska.

Hrad Hrušov – zrúcanina stredovekej pevnosti z 13. storočia s nádhernými výhľadmi. Pevnosť mala obranný charakter a strážila stredovekú obchodnú cestu, po ktorej dopravovali soľ z poľskej Vieličky do Ostrihomu.

PODMIENKY PRENÁJMU BICYKLOV V TOPOĽČIANKACH A OKOLÍ

Trekkingový bicykel na 1 deň: 10 EUR/kus
Záloha: 50 EUR za bicykel (vráti sa po odovzdaní bicykla).

V cene prenájmu

Požičanie bicykla na 1 deň.
Doprava bicyklov do Topoľčianok – na parkovisko pri zámku.
Výbava: náradie na drobnú údržbu, náhradná duša, pumpa, zámok.

Miesto prenájmu

Topoľčianky

DOPLNKOVÉ SLUŽBY

Prenájom cyklistických prilieb: 2 EUR/kus (na požiadanie).
Prenájom brašní umiestnených na nosiči: 5 EUR/kus (na požiadanie).
Prenájom reflexných viest: 1 EUR/kus (na požiadanie).
K dispozícii je aj väčší počet bicyklov pre skupinové aktivity (na požiadanie).

Kontakt: +421 902 210 108, info@amazing-slovakia.sk